www.krolevets.com/forum www.krolevets.com/forum
Все про життя Кролевця. Приєднуйтеся!

www.krolevets.com


 
 ДопомогаДопомога   ПошукПошук   Список учасниківСписок учасників   ГрупиГрупи   ЗареєструватисьЗареєструватись 
 ПрофільПрофіль   Увійти, щоб переглянути приватні повідомленняУвійти, щоб переглянути приватні повідомлення   ВхідВхід 

Дошка оголошень на сайті Кролевця
Cьогодні: четвер березня 28, 2024 8:16 pm
www.krolevets.com/forum


Реклама на сайті Кролевця! - www.krolevets.com
Курсы НБУ
Звідки назва Загребелля?

 
Нова тема   Відповісти    www.krolevets.com/forum -> Марко
Попередня тема :: Наступна тема  
Автор Повідомлення
марко



З нами з: 04.07.07
Повідомлень: 49

ПовідомленняНаписане: вівторок грудня 18, 2007 10:51 pm    Тема повідомлення: Звідки назва Загребелля? Відповісти цитуючи

Це запитання до тих, хто навідується до цієї секції форуму.

Уже давно задаю собі це запитання, збираюся запитати інших, і все забуваю.

У Кролевці є куток Загребелля з багатим ландшафтом: хвалиться і річкою, й болотом, і левадою й багатими горбистими нивами. Хтось задумувався і знайшов відповідь, чому його так назвали, звідки пішла ця назва?
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Людмила



З нами з: 22.05.07
Повідомлень: 174
Звідки: Кролевець

ПовідомленняНаписане: середа грудня 19, 2007 10:41 am    Тема повідомлення: Відповісти цитуючи

Колись річка Свидня була настільки повноводною, що по ній ходили баржі. Це розповідала моя бабуся. Мама пам'ятає, як купалися в цій річці і була вона досить широкою і глибокою. А ще раніше на ній була гребля. От місцевість чи то поблизу, чи то за греблею (це ж з якого місця дивитися і називати) і назвали Загребеллям.
Те ж саме стосується Цегельні (сучасна площа Миру)
_________________
Я - все, що я люблю... (Л. Костенко)
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення Відіслати e-mail
марко



З нами з: 04.07.07
Повідомлень: 49

ПовідомленняНаписане: середа грудня 19, 2007 9:16 pm    Тема повідомлення: Де стояла гребля? Там де зараз міст через рівчак Свидню? Відповісти цитуючи

Яку ролю виконувала гребля? Захищала від повіней, чи перегороджувала річку? Здається, зважаючи на рельєф терирорії довкола річки, вона мала захисне значення.

І коли знищили болото? Чи можливо взагалі позакидати ті канали, що залишилися й повернути життя болотові? Чи хтось пам"ятає прізвища "героїв", що нищили красу кролевецької природи? Кому заважало болото? Мають ще бути люди, що пам"ятають події шістдесятих років у Кролевці і могли б залишити своє правдиве слово для історії.
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
марко



З нами з: 04.07.07
Повідомлень: 49

ПовідомленняНаписане: середа січня 16, 2008 9:02 pm    Тема повідомлення: Трохи більше про Свидню й Загребелля Відповісти цитуючи

Людмила написав:
Колись річка Свидня була настільки повноводною, що по ній ходили баржі. Це розповідала моя бабуся. Мама пам'ятає, як купалися в цій річці і була вона досить широкою і глибокою. А ще раніше на ній була гребля. От місцевість чи то поблизу, чи то за греблею (це ж з якого місця дивитися і називати) і назвали Загребеллям.


Можливо це й так. А ось спогад Олекси Грищенка з його "Україна моїх блакитних днів" ( а пише він про 1880-90 роки):

"Наша невеличка річка Свидня, вузька і довга, замерзає при першому морозі...

Улітку наша річка Свидня ледь покривала піщане дно, навіть курка легко могла її перебрести. Але у вербняку, де з високими березами починається яр, завжди були глибокі місця. Там ми купались годинами, пірнали у воду то головою, то ногами…"(йдеться про Загребелля, де він сам жив- позначка моя).

Я гадаю, ті глибокі місця завдячувалися болотові та вербнякові, що затримували воду. Сам я піщаного дна на Свидні не застав. Ноги завжди грузли у багнюці, де п"явками аж кишіло. Купалися, я гадаю, в тому ж місці, про яке пише Грищенко, так метрах у 150 на схід від теперішнього мосту на Пролетарській . Леваду там зараз люди потроху прикрадають до своїх городів. Уже до річки підлізли аж далі нікуди.

Реть була ж глибша й ширша. Ось як він пише про неї:

"Щосуботи мандрували на увесь день до Оверкова, за чотири версти від Кролевця, беручи із собою припаси і вудки.

За глибокими пісками стіною зеленів сосновий бір, помережаний негустими дубами, а перед ними стояв березовий лісок. За ними сріблилася річка Реть, де-не-де покрита очеретом, а в інших місцях із дзеркальними плесами, широка і глибока. На ній стояли млини. "

Взагалі, раджу прочитати його книжку. Мені було старшенно цікаво порівняти що було, з тим що залишилося, і що ми втратили. Багато роздумів навіває вона.
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
myzeu



З нами з: 27.05.09
Повідомлень: 209
Звідки: Кролевець

ПовідомленняНаписане: середа червня 03, 2009 4:18 pm    Тема повідомлення: Відповісти цитуючи

На мапі міста 1790-х років добре видно греблю на Свидні. Тому і назва "за греблею", народ скоротив до "загребелля". Де ? На Загребеллі. Куди? На Загребелля.
Для чого її зробили. Для водосховища, тобто накопичення води в одному місці. Наслідок - живність. Та й млин водяний ставився. Купатися можна було. Стірати. Митися і т.д.
В ці роки вже відпала необхідність використовувати хребля як фортифікаційну споруду проти ворога. Україна вже була в лапах імперії.
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Кролевич



З нами з: 07.02.09
Повідомлень: 134

ПовідомленняНаписане: середа липня 29, 2009 6:00 pm    Тема повідомлення: Де ж була та гребля на сучасній карті міста? Відповісти цитуючи

Будь ласка, назвіть вулицю, чи яр, чи ще щось, щоби знайти те місце, а може й поставити якийся знак, бо гребля ж породила назву цілого кутка, що живе й досі.

myzeu написав:
На мапі міста 1790-х років добре видно греблю на Свидні. Тому і назва "за греблею", народ скоротив до "загребелля". Де ? На Загребеллі. Куди? На Загребелля.
Для чого її зробили. Для водосховища, тобто накопичення води в одному місці. Наслідок - живність. Та й млин водяний ставився. Купатися можна було. Стірати. Митися і т.д.
В ці роки вже відпала необхідність використовувати хребля як фортифікаційну споруду проти ворога. Україна вже була в лапах імперії.
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Кролевич



З нами з: 07.02.09
Повідомлень: 134

ПовідомленняНаписане: вівторок червня 08, 2010 4:41 pm    Тема повідомлення: Я вже майже рік чекаю на відповідь. Може Відповісти цитуючи

ви, пане Музей, не помітили мого запитання?
Цитата:
Будь ласка, назвіть вулицю, чи яр, чи ще щось, щоби знайти те місце, а може й поставити якийся знак, бо гребля ж породила назву цілого кутка, що живе й досі.

Хоч я звертався не тільки до нього, а й до всіх, хто міг би відповісти на запитання.
До речі, де можна в Павутинні побачити мапу, що на ній можна було б знайти витоки Свидні?
Чи можливо, на вашу думку, панове, відновити повноводдя річки?
Чи хтось пам"ятає, коли було знищено озеро на леваді з заходу від загребельського моста та болото зі сходу від нього і хто те зробив?
Чи можливо відновити їх, засипавши канаву, що й досі псує вигляд пречудової левади?
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Кролевич



З нами з: 07.02.09
Повідомлень: 134

ПовідомленняНаписане: понеділок червня 21, 2010 3:20 pm    Тема повідомлення: Ніхто не знає відповіді, чи всім "до хвонаря"? Відповісти цитуючи

Я запитував:
Цитата:
Чи можливо, на вашу думку, панове, відновити повноводдя річки?
Чи хтось пам"ятає, коли було знищено озеро на леваді з заходу від загребельського моста та болото зі сходу від нього і хто те зробив?
Чи можливо відновити їх, засипавши канаву, що й досі псує вигляд пречудової левади?
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Кролевич



З нами з: 07.02.09
Повідомлень: 134

ПовідомленняНаписане: четвер липня 18, 2013 5:21 pm    Тема повідомлення: Відповісти цитуючи

Минуло три роки. Ніхто не відповів на запитання, що були тут поствлені. Невже нікому з учасників цього віча не болить, де, в яких умовах ми живемо?
Не урядовці, а саме громада повинна думати про своє життя, не тільки особисте, а й громадське. Маю на увазі, що річка, ліс, луки- то все наше, громадське. І треба зробити все, щоби воно було для всіх, а не тільки одному комусь.
Якби я був у Кролевці тепер, то взяв би лопату й закидав ту канаву, що висушила болото, опустив би ту греблю, що спорудили скоробагатьки, створивши рай для себе й знищивши річку.
Не гонитвою за грошима ж жити. Можна бути вовками один одному, а треба жити громадою, бо інакше нас зітруть зі світу. Мовчатимемо- сядуть нам на шию свої ж, з розвиненим хапальним рефлексом.
Догори
Переглянути профіль користувача Відіслати приватне повідомлення
Показувати:   
Нова тема   Відповісти    www.krolevets.com/forum -> Марко Ваш часовий пояс: GMT + 2 Години
Сторінка 1 з 1

 
Перейти до:  
Ви не можете писати нові повідомлення в цю тему
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете голосувати у цьому форумі

Реклама на сайті Кролевця! - www.krolevets.com




Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group