Дошка оголошень на сайті Кролевця

 Відео про Кролевець: 

Відео про Кролевець



Туристична Кролевеччина

 

Садибний будинок Рудзинських

 

Садибний будинок Рудзинських. Кролевець, Сумська обл. Садибний будинок Рудзинських є унікальним за ступенем збереженості й високими художніми якостями архітектурним типом міського дворянського садибного будинку, що до того ж має велике історико-меморіальне значення. Садибний будинок Рудзинських, пов’язаний з перебуванням у місті Т.Г. Шевченка.

Одноповерховий дерев'яний садибний будинок міститься на південно-східній околиці міста поблизу старовинного шляху на Глухів. Будинок стоїть на рівному місці посеред великого саду з декоративними та фруктовими деревами. Від вулиці до парадного фасаду веде пряма алея, що закінчується круглою клумбою перед портиком. За будинком униз по схилу йде левада.

Садиба у XIX ст. належала місцевим дворянам Рудзинським. Будинок збудував у 1820-х рр. (не пізніше 1830 р.) кролевецький повітовий лікар, колезький радник Федір Павлович Рудзинський. Після його смерті в 1831 р. садиба й будинок перейшли у власність до сина, ротмістра Йосипа Федоровича Рудзинського.

Останнім власником був Володимир Іванович Рудзинський, член Кролевецької міської думи, учасник визвольного руху початку XX ст. В 1920-х рр. будинок Рудзинського став своєрідним сільським клубом, в ньому проходили сільські збори, працював самодіяльний народний театр, пізніше була відкрита початкова школа. В 60-і роки ХХ століття на базі цього маєтку був відкритий дитячий пульмонологічний санаторій.

Будинок вирішено в архітектурних формах пізнього провінційного класицизму, з деякими впливами романтизму. Стіни будинку складені з дубових брусів, зовні й усередині потиньковані й побілені. Профілі карнизів, капітелі колон та інші елементи декору виконані в штукатурному ліпленні. В інтер'єрі частково зберігся первісний декор: карнизи, гурти й ліплена розетка стелі.

Т. Шевченко намалював портрет Й. Рудзинського (1845 р.). Внизу портрета художник написав: "Т. Шевченко. 1845р." У шевченкознавстві існує дві версії — перша: портрет написаний в Кролевці, інша що в Санкт-Петербурзі.

 

Реклама на сайті Кролевця! - www.krolevets.com